Standard plemene

 F.C.I. - Standard č.162b/24.6.1987/D

 

Celkový vzhled:

je vyváženou kombinacím mohutného osvalení a síly s elegancí a půvabnými liniemi. Je stavěn pro rychlost a práci. V jeho vzhledu by nemělo být nic přehnaného.

Charakteristika:

je ideálním společníkem člověka. Je výborně přizpůsobivý jak v domácím, tak ve sportovním prostředí.

Povaha:

něžný, laskavý, vyrovnaný.

Hlava a lebka:

dlouhá a úzká, v mozkovně plochá, směrem k čenichové partii se mozkovna zužuje, stop je malý. Mezi očima je hlava širší, než v čenichové partii. Ta má silné, čistě modelované čelisti, černý nos ( u modrých jedinců je povolena modravá barva nosu, u červenohnědých má nos tutéž barvu, u bílých nebo strakošů je přípustný dvoubarevný nos, s kresbou ve tvaru motýla).

Oči:

jsou oválné, jasné, velmi čilého výrazu.

Uši:

jsou dozadu složené, malé, jemné.

Zuby:

čelisti jsou silné, skus je dokonalý, pravidelný a úplný, nůžkový, což znamená, že horní řezáky těsně překrývají řezáky spodní, přičemž zuby jsou kolmo zasazeny do čelistí.

Krk:

je dlouhý, svalnatý, elegantně klenutý.

Hrudní končetiny:

lopatky jsou šikmé, svými vrcholy směřují nahoru a dozadu, což je zřetelné, jsou osvalené. Hrudní končetiny jsou rovné, svislé, při pohledu zepředu nikoli široké, se silným a pružným záprstím; lokty se správně přijímají k tělu.

Trup:

hrudník je velmi hluboký a poskytuje dosti místa pro srdce. Je hluboký a čistě modelovaný. Hřbet je široký, pevný, mírně dlouhý. Přechází do vyklenutých beder, jež nejsou ale vyhrbená. Bedra jsou osvalená, působí dojmem síly. Žebra jsou správně klenutá. Hřbet je náležitě osvalený.

Pánevní končetiny:

silná a široká stehna, správně zauhlená kolenní, hlezna dosti nízko u podkladu umístěná, silné bérce, pes v postoji zabírá, jak se říká, „hodně půdy“. Působí dojmem, že vzdor své velikosti je nadán velkou silou.

Tlapy:

proporcionální, prsty jsou od sebe dobře oddělené, klenuté, nášlapné polštářky silné a pevné.

Ocas:

není dlouze osrstěn, vybíhá do špičky, v pohybu je slabě prohnut a nesen výše, nikoli však nad linií hřbetu.

Osrstění:

jemné, krátké a tak husté, jak jen je to možné.

Zbarvení:

je povolena jakákoliv barva i všechny kombinace barev.

Velikost:

Kohoutková výška u psů 47-51 cm u fen 44-47 cm

Vady:

jakékoli odchylky od shora uvedených požadavků je třeba považovat za chyby, jejich závažnost je nutno posoudit přesně podle stupně jejich vyjádření.

Poznámka:

Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá a plně v šourku sestouplá varlata

Kontakt

Ing. Lucie Skoumalová

Kunice (Středočeský kraj)

+420 774 208 724